۳ تیر ۱۴۰۰
  • telegram
  • instagram
  • aparat
  • bale
  • soroush

سردار شهادتت مبارک

در این متن کوتاه، تجلیل از سپهد شهید، قاسم سلیمانی را برخود واجب دانسته و از ایشان و زحماتش تقدیر می نماییم. عالی مشاور نیز به رسم ادب، چند کلامی در باب ایشان به تحریر در آورده است.

اگرچه قاسم سلیمانی شهید شده است، ولی به جرأت می توان گفت راه پر افتخار ایشان ادامه دارد. شهادت، از دیدی از دست دادن است و از دید دیگری به دست آوردن. می توان با نگاهی دقیق و روانشناسانه، پدیده ی شهادت را کاوید و با تمام تعجب دریافت که آن چه هزار سال پیش، زینب کبری (سلام الله علیها) فرمود که جز زیبایی ندیدم، تا چقدر با روانشناسی مثبت همخوانی دارد. 

شهید سپهد قاسم سلیمانی را همه می شناسیم. کم تر کسی است که بعد از خبر شهادت ایشان، ناراحت نشده باشد و احساس فقدان نکرده باشد. ایشان یک قهرمان فراملی بود که راه شهیدان دفاع مقدس را ادامه داد و در کنار شهدای مدافع حرم، با استکبار جهانی مبارزه کرده و در نهایت به فیض شهادت نایل آمد.

آن چه در این مقام گفتنی است، چند موضوع است :

۱- شهادت نوعی مرگ است و فقدان برای روان انسان، تکان دهنده و ناراحت کننده است. هیچ کس دوست ندارد عزیزان خود را از دست بدهد و پس از سانحه، احساس تعلیق می کند. این احساس البته با دو صورت قابل مواجهه است: یکی سستی و افسردگی و دیگری اقتدار و پذیرش. در فرهنگ شهادت این احساس دوم است که رخ می نماید. 

۲- فضای اجتماعی حاصل از شهادت همبستگی است. این در کنار فقدان، احساس بسیار ارزشمند و کلیدی است که افراد، در کنار هم دیگر، وجدا از نگاه سیاسی تلاش دارند تا همه از ارزش ها دفاع نمایند. همه به نوعی از تحقیر این حادثه ناراحت و برآشفته اند و در کنار این نوعی تلافی را در مقابل از دست دادن یکی از قهرمان های کشورشان خواستاراند.

عالی مشاور نیز در مقابل این حادثه، به روشنی موضع خود را اعلام نموده و ضمن محکوم کردن اقدام نابخردانه آمریکا در قتل یکی از فرماندهان نظامی جمهوری اسلامی ایران، از مسئولین درخواست دارد تا به محکم ترین شکل ممکن، انتقام خون شهید عزیز را از عاملان جنایتکار این حادثه ی تلخ، بگیرند. 

 

قبلی «
بعدی »

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین دیدگاه‌ها

اخبار

تصادفی

جهان