۳ تیر ۱۴۰۰
  • telegram
  • instagram
  • aparat
  • bale
  • soroush

چگونه انعطاف پذیری را بیاموزیم؟

انعطاف پذیری یک ویژگی مثبت شخصیتی است که به ما برای تعالی و زندگی بهتر کمک میکند. به معنای ساده تر انعطاف پذیری یعنی در شرایط متفاوت یا یکسان به شیوه های متفاوت پاسخ دادن یا رفتار کردن، به نحوی که سازگاری بیشتری با محیط حاصل شود. 

انعطاف پذیری چیست ؟

انعطاف پذیری یک ویژگی مثبت شخصیتی است که به ما برای تعالی و زندگی بهتر کمک میکند. به معنای ساده تر انعطاف پذیری یعنی در شرایط متفاوت یا یکسان به شیوه های متفاوت پاسخ دادن یا رفتار کردن، به نحوی که سازگاری بیشتری با محیط حاصل شود. این ضرب المثل که یک چوب خشک در برابر فشار زودتر میشکند تا یک تکه چوب نرم و قابل انعطاف دقیقا در مورد انسان ها و حالت های روانی آن ها نیز صدق میکند. هرچقدر در بازی زندگی نرم تر و قابل انعطاف تر باشیم احتمال برد ما در برابر سختی ها و فشارهای زندگی دو چندان خواهد شد. بنابراین  توصیه من به شما این است که اگر از این  ویژگی برخوردارید آن را همچنان فعال نگهدارید و اگر آدم انعطاف پذیری نیستید سعی کنید تا این ویژگی سازنده را کسب کنید. به یاد داشته باشید که انعطاف پذیر بودن یک ویژگی قابل اکتساب است.

چگونه انعطاف پذیر شویم ؟

گام اول: از مشکلات فرار نکنید.

اولین گام برای کسب این مهارت و تبدیل آن به یک نقطه قوت درخشان در خودتان فرار نکردن از مشکلات است. واقعیت این است که همه ی ما از روبه رو شدن با مشکلات بیزاریم و حتی بعضی مواقع تا جایی که بتوانیم از آن ها فرار میکنیم. صرف نظر از اینکه مشکلات ما چه باشد، همه ی ما به نحوی با انواع آن دست و پنجه نرم میکنیم از بیماری های جسمی گرفته تا روابط پیچیده و مشکلات مالی و …. اولین گام برای اینکه فردی انعطاف پذیر شوید رفتن به سمت مشکلات است. با استقبال از مشکلات به شکل کاملا آگاهانه و ارادی اولین قدم را برداشته اید.

گام دوم: تجزیه و تحلیل مشکل.

گام دوم برای کسب مهارت انعطاف پذیری، تجزیه و تحلیل مشکل پیش روست. تجزیه و تحلیل کردن یک مشکل به شما کمک میکند تا جوانب یک مشکل را از زوایای مختلف بررسی کنید. در تجزیه و تحلیل مشکل از خودتان بپرسید: ” این مشکل در ارتباط با چه کسی یا چه کسانی شکل گرفته؟” یا “چگونه این مشکل به وجود آمده؟” “کی و چه زمانی این مشکل به وجود آمده؟” و “حالا برای از بین بردن آن چه کارهایی میتوانم انجام دهم ؟ “. همیشه بخاطر داشته باشید که کلید اصلی تجزیه و تحلیل، روبرو شدن مشکلات با ذهن باز و بررسی آن از زوایای مختلف است. پیشنهاد میکنم برای تجزیه و تحلیل یک مشکل حتما با چند نفر مشورت کنید. البته منظور من از مشورت، صحبت با افراد کاردان است نه صحبت با خانواده و دوستان. چراکه در بعضی موارد افراد خانوداه یا دوستان به جای کمک به حل مشکلات بدتر مشکل آفرینی میکنند و این وضعیت را برای شما پیچیده تر خواهند کرد.

گام سوم: همیشه چندین راه حل را برای رفع یک مشکل در نظر بگیرید.

همواره چندین راه حل برای رفع یک مشکل در نظر بگیرید. اکثر ما همیشه با مشکلات در ذهنمان کلنجار میرویم و سعی میکنیم در دنیای ذهنمان برای آن ها راه حل هایی پیدا کنیم. یک روش موثرتر البته میتواند نوشتن یک مشکل و تجزیه و تحلیل آن بر روی کاغذ و صد البته نوشتن راهکارهای مختلف برای آن مشکل باشد. بخاطر داشته باشید نکته اصلی این گام آن است که شما همواره علاوه بر راه حل شماره ۱ یک راه حل کمکی دیگر نیز ابداع کنید ( راه حل شماره ۲ ). هر چقدر ذهنتان را برای ابداع روش های متفاوت حل مشکلات به کار ببرید حقیقتا دارید ویژگی انعطاف پذیری را در خود تمرین میکنید. معمولا روشی که ذهن ما در حالت خودکار انتخاب میکند البته کمی متفاوت است. ذهن ما عادت دارد بعد از مواجهه شدن با یک مشکل یا آن را انکار کند یا از آن به شکلی غیر سازنده فرار کند (پاسخ هایی مثل مصرف الکل یا مواد مخدر یا رفتار های جنسی پر خطر) و یا با اولین راه حلی که به ذهن میرسد ممکن است به سمت حل آن پیش رود. البته حالت سوم منطقی و سازگارانه به نظر میرسد ولی به خاطر داشته باشید همیشه اولین راه حلی که به ذهن ما برای حل مشکلات میرسد نمی تواند بهترین و درست ترین راه حل مشکلات باشد. بنابراین با نوشتن راه حل های مختلف برای حل یک مشکل شما راه را برای خودتان باز میگذارید که اگر با یک راه حل موفق به حل مشکل نشدید می توانید سراغ راه حلهای دیگر بروید.

گام چهارم: بر اساس موثرترین راه حل برای حل مشکل اقدام کنید.

تا اینجا گفتیم برای انعطاف پذیر شدن حتما لازم است تا چندین راه حل را برای حل مسٔله تعریف کنید. اگر ذهنتان در ابداع سایر راه حل ها یاری نکرد میتوانید با مشورت با افراد متخصص سایر راه حل های احتمالی را هم پیش روی خود قرار دهید. حالا لازم است به لیست راه حل ها برگردید و بهترین و موثرترین را انتخاب کنید و سپس بر اساس آن دست به عمل بزنید. برای اینکه بتوانید ویژگی انعطاف پذیری را در خود فعال کنید لازم است تا همیشه درصدی احتمال شکست کامل یا نسبی را در مورد راه حل انتخابی در ذهنتان در نظر بگیرید.

گام پنجم: میزان موثربودن راه حلتان را ارزیابی کنید.

نکته ی مهمی که لازم است در اینجا ذکر کنم آن است که به یاد داشته باشید بعد از اقدام به عمل کردن نتیجه ی حاصله را ارزیابی کنید. این بدان معناست که شما جوانب مختلف راه حل انتخابیتان را در ارتباط با حل یک مشکل بررسی میکنید. اگر ارزیابی شما از موثربودن راه حل انتخابی برای حل مشکل بالای ۵۰ درصد باشد بنابراین می توانید آن را ادامه دهید ولی اگر میزان موثربودن یک راه حل در حل مشکل کمتر از ۵۰ درصد باشد شما می توانید مسیرتان را به راحتی تغییر دهید و دوباره به لیست راه حل هایتان برگردید و بر اساس راه حل شماره ی ۲ دست به اقدام بزنید و البته پس از هر اقدام میزان موفقیت آن را در حل مشکل بسنجید. در تمام این مراحل ذهن شما در حال آموختن ویژگی انعطاف پذیری است. هرچقدر این روش را در مسیر زندگی بیشتر به کار ببرید در این ویژگی ورزیده تر خواهید شد. به خاطر داشته باشید برای یک مشکل ممکن است هزاران راه حل وجود داشته باشد و انعطاف پذیری یعنی ذهن شما با آغوش باز منتظر شنیدن و فکر کردن و عمل کردن در مورد آنهاست.

اگر شما و یا اطرافیانتان به اندازه ی کافی انعطاف از خود نشان نمی دهند و با مشکلاتی در این زمینه روبرو هستید، با شماره ی ۰۲۱-۸۸۵۶۱۲۱۷ کلینیک عالی مشاور تماس حاصل فرمایید؛ می توانیم کمکتان کنیم.

قبلی «
بعدی »

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین دیدگاه‌ها

اخبار

تصادفی

جهان