۳ تیر ۱۴۰۰
  • telegram
  • instagram
  • aparat
  • bale
  • soroush

چطور می توانم به فردی مثبت تبدیل شوم

اکثر ما وقتی به این جمله فکر می کنیم که چطور می توانیم تبدیل به فردی مثبت شویم شاید در ذهنمان دنبال این موضوع هستیم که چطور می توانیم تبدیل به فردی خوشحال یا خوشحالتر شویم. البته خوشحال بودن می تواند زیر چتر مثبت بودن قرار گیرد اما فراتر از این است.

اکثر ما وقتی به این جمله فکر می کنیم که چطور می توانیم تبدیل به فردی مثبت شویم شاید در ذهنمان دنبال این موضوع هستیم که چطور می توانیم تبدیل به فردی خوشحال یا خوشحالتر شویم. البته خوشحال بودن می تواند زیر چتر مثبت بودن قرار گیرد اما به خاطر داشته باشید این مفهوم فراتر از تجربه ی شادی و خوشحالی است.

به عبارت ساده تر شما می توانید مثبت بودن را حتی هنگامی که غمگین یا خشمگین هستید تجربه کنید. تحقیقات بسیاری روی این موضوع متمرکز شده اند و نتایج آنها مشخص کرده است که ما توانایی های قدرتمندی برای انتخاب احساسات مثبت و روش های تفکر مثبت داریم. این تحقیقات توضیح می دهند که بسیاری از تجربیات ما در زندگی، نتیجۀ چگونگی تفسیر و پاسخگویی به محیط اطراف مان است. و خبر خوب آن است که خوشبختانه ما می توانیم به جای سرکوب یا تلاش برای خلاص شدن از احساسات منفی، آنها را متفاوت تفسیر کنیم و به آنها متفاوت پاسخ دهیم. تمرین ها و تکنیک های روان شناسی بسیاری وجود دارند که به شما یاد می دهند چطور نحوه ی تفسیر وقایع را در ذهنتان بشناسید و درگام بعد آنها را در جهت مثبت تغییر دهید. در ادامه ی این مقاله  به تمرینی می پردازیم که به شما کمک خواهد کرد تا تبدیل به فردی مثبت شوید.

خوش بین بودن را در ذهنتان تقویت کنید

خوش بینی یک روش تفسیری است که ما انسانها در ارتباط با رویدادهایی که در آینده رخ خواهند داد می توانیم انتخاب کنیم. برای درک این مفهوم ذکر مثالی می تواند کارگشا باشد. فرض کنید که شما قرار است هفته ی آینده امتحان سختی را پشت سربگذارید. نحوه ی فکر کردن شما به نتیجه ی امتحان می تواند عملکرد شما را تغییر دهد. شما ممکن است در این حالت از سبک تفسیری بدبینانه استفاده کنید. مثلا ممکن است فکر کنید: ” فایده نداره، هرچقدرم که تلاش کنم بالاخره امتحانو گند می زنم و این درسو میافتم.” در چنین حالتی حتی وقتی خیلی تلاش کرده اید نسبت به نتیجه ی احتمالی بدبین هستید. در حالت دوم ممکن است شما بگونه ایی متفاوت فکر کنید مثلا “امتحان سخته و ممکنه گند بزنم اما باید سعیمو بکنم”. در این حالت شما همچنان که در مورد نتیجه ی امتحان تردید دارید اما به ذهنتان دستور مشخصی برای حرکت به سمت جلو می دهید (باید سعیمو بکنم). حال متفاوت تر فکر کنید، مثلا: “امتحان سخته برای موفق شدن توی امتحان باید برنامه ریزی بکنم. من همه ی سعیمو می کنم تا موفق شم.” می توانید تصور کنید که این سه عبارت تفسیری چطور می توانند عملکرد افراد را قبل، حین و بعد از امتحان تحت تاثیر قرار دهند. در اینجا لازم است که توضیح دهیم خوش بینی با باری به هر جهت بودن و ولنگاری ذهنی کاملا متفاوت است. در خوش بینی شما تصمیمات مشخصی می گیرید و در جهت آن تصمیمات گام برمیدارید نه اینکه با رویاپردازی در مورد وقایع خیالپردازی کنید.

خوشبختانه خوش بینی مهارتی است که می توان با تمرین آن را آموخت. اما قبل از آن لازم است تا شما به نحوه ی فکر کردنتان آگاه شوید. اینکه غالبا چطور فکر می کنید؟ از چه عباراتی در افکارتان استفاده می کنید؟ محتوای آن عبارات غالبا مثبت است یا منفی؟! اینها سئوالاتی هستند که می توانید از خودتان بپرسید. پیشنهاد می کنم دفترچه ایی را برای این کار آماده کنید و هر روز به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه افکارتان را بنویسید. مهم نیست که موضوع افکارتان چیست مهم آن است که شما با محتوای عمومی افکارتان آشنا شوید. هدف آن است که شما دریابید که سبک غالب شما برای تفسیر اتفاق های روزمره چگونه است؟! خوش بینانه یا بدبینانه. اگر شما از سبک خوش بینانه برای تفسیرهایتان استفاده می کنید می توانید در مسیر شکوفایی حرکت کنید. به یاد داشته باشید که مسیر تعالی و بهتر شدن انتها ندارد بلکه صرفا راه رفتن در این مسیر هدف است. و اما اگر سبک تبینی بدبینانه ایی در هنگام تفسیر وقایع دارید لازم است تا برای یادگیری مهارت خوش بینی دست به کار شوید.

اگر از افسردگی یا اضطراب رنج می برید و احساس می کنید جای شادکامی در زندگی شما خالی است، با شماره ی ۰۲۱-۸۸۵۶۱۲۱۷ کلینیک عالی مشاور تماس حاصل فرمایید؛ می توانیم کمکتان کنیم.

قبلی «
بعدی »

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین دیدگاه‌ها

اخبار

تصادفی

جهان