۳ تیر ۱۴۰۰
  • telegram
  • instagram
  • aparat
  • bale
  • soroush

شناسایی و فعالسازی نقاط مثبت

سالها قبل، پس از جنگ جهانی دوم که خسارتهای بیشماری را به جامعه بشری وارد کرد، توجه عمده روان شناسان برروی یک موضوع معطوف شد و آن درست کردن ویرانی ها و حل کردن مشکلات در حیطه روان انسانها بود. این رویکرد به روان انسان با تاکید بر نقاط ضعف او و حل و فصل کردن آنها در زندگی تک تک ما هم آرام آرام مصداق پیدا کرد.

در مقاله ی قبل از رویکرد روان شناسی مثبت برای بهتر شدن گفتیم. در آن مقاله مطرح کردیم که خودشکوفایی حرکت به سمت تعالی است. مسیری که انتها ندارد و به حذف و از بین بردن کاستی ها و ضعفهای شخصی ما محدود نمی شود. این رویکرد در حقیقت به دنبال ارتقا و تعالی بخشی نقاط مثبت، توانمندی ها و ویژگی های درخشان فردی است. نکته ایی که شاید در زندگی ما کمی کم رنگتر باشد. فکر می کنم با من در این زمینه هم عقیده باشید که ما زمان زیادی را برای حل و فصل کردن مشکلات، نواقص و کاستی های زندگی مان می گذاریم و در مقابل گاهی حتی نسبت به نقاط قوت، توانمندی ها و توانایی هایمان هشیار نیستیم.

وقتی در کلاس درس از دانشجویانم می خواهم که چند دقیقه را به خودشان اختصاص دهند و لیستی از نقاط مثبت و درخشانشان  را درست کنند، معمولا آنها بعد از نوشتن ۳ تا ۵ ویژگی خودکارها را زمین می گذارند. وقتی آنها را تشویق می کنم که بیشتر فکر کنند و در مورد ویژگی های مثبتشان بیشتر بنویسند غالبا آنها این جمله را بیان می کنند: “نمی دونم”، “چیزی به ذهنم نمی رسه”. و البته این جملات اغراق آمیز نیستند چراکه واقعیت آن است که اکثر ما نسبت به زوایای درخشان روانمان بی اطلاع هستیم. نقاط قوتی که در ما وجود دارد و ما از این ذخایر انرژی و سرمایه اکثرا هیچ بهره و نفعی نمی بریم.

روان شناسی مثبت به شما کمک می کند تا این ذخیره ی روانی را بهتر بشناسید و با بکار انداختن این سرمایه از مزایای بی شمار آن بهرمند شوید و در مسیر تعالی و خوشکوفایی حرکت کنید. بگذارید برای واضح شدن موضوع از مثالی استفاده کنم. در مورد افرادی که کمترین شناخت و بینش را نسبت به نقاط قوت و توانمندی هایشان دارند عموما وضع به این گونه است که شرایط و رویدادهای روزمره سلسله عواملی را ایجاد می کند تا آنها از یک ویژگی مثبتشان استفاده کنند. مثلا ویژگی مهربانی را در نظر بگیرید. اینکه شما به بچه ایی که در خیابان زمین می خورد کمک کنید و از او که در حال گریه کردن است دلجویی کنید، شرایطی است که هر لحظه در زندگی اتفاق نمی افتد.

اما به هر حال اتفاق افتادن این شرایط باعث می شود تا شما به صورت خودکار ویژگی مهربانی را در خود فعال کنید و بر اساس آن رفتارهای مهربانی را از خود بروز دهید و سپس از نتیجه ی آن که می تواند تجربه ی حس همدلی و رضایت باشد بهره ببرید و در مسیر شکوفایی یک قدم به سمت جلو حرکت کنید. این اتفاقی است که معمولا در زندگی اکثر ما رخ می دهد. حقیقت آن است که اکثر ما شکوفایی و حس رضایتمندیمان را مدیون همین اتفاقات هستیم و همین جاست که اتفاقات (چه خوشایند و چه ناخوشایند) اثرات زیادی بر زندگی ما می گذارند. تا اینجا ما انسانها موجوداتی هستیم که شکوفایی یا سرخودگی های ما محصول مجموعه اتفاقاتی است که برایمان می افتد. حال بیاید کمی متفاوت فکر کنیم. در روان شناسی مثبت انسانها راهنمایی می شوند تا اولا ویژگی های مثبت، نقاط قوت، توانمندی ها و فضیلت های خود را عمیق و بهتر بشناسند و پس از آن آگاهانه و با نیت روزانه آنها را فعال کنند. این بدین معناست که پس از شناسایی دقیق و همه جانبه ی فضایل و ذخایر آن سرمایه ها را برای بهره وری به جریان بیاندازیم. به مثال مهربانی برگردیم. شما می توانید هر روز از این توانمندی در جهت شکوفایی و تعالیتان استفاده کنید اگر آن را روزانه آگاهانه و با نیت قبلی فعال کنید. ممکن است بپرسید چگونه؟ ممکن است شما بخواهید لیستی از فعالیت هایی که می تواند ویژگی مهربانی را در شما فعال کند تهیه کنید و براساس آن هر روز عمل کنید مثلا: عیادت از بیماران یا کمک مالی به کودکان کار یا سر زدن به پدربزرگ و مادربزرگتان. همانطور که می بینید این رفتارها می تواند ویژگی مهربانی را در شما فعال کند. وقتی این سرمایه در روان شما به جریان می افتد می توانید از مزایای آن منتفع شوید. در این حالت شما قرار نیست منتظر شرایط و رخدادهای محیط باشید تا ویژگی های مثبتتان را فعال کنند بلکه خودتان آنها را عمدا و آگاهانه به جریان می اندازید. پیشنهاد می کنم در مورد ویژگی های مثبتتان فکر کنید و  لیستی از آنها تهیه کنید. در گام بعد لازم است تا برای فعال سازی آنها اقدامات و فعالیت هایی را برنامه ریزی کنید. ممکن است این کار در ابتدا کمی سخت به نظر برسد اما با تکرار و تجربه ی آن، کم کم مهارت پیدا خواهید کرد. گام نهایی در این مسیر، اجرایی کردن فعالیت هایی است که قرار است آن ویژگی مثبت را در شما فعال کند. اگر هر روز آگاهانه و عمدا این تمرین را اجرا کنید مدتی نخواهد گذشت که احساس متفاوتی را تجربه خواهید کرد. چیزی که روان شناسان مثبت به آن خودشکوفایی می گویند.

برای دریافت مشاوره با رویکرد روانشناسی مثبت از خانم دکتر بهرامی فارغ التحصیل روانشناسی مثبت از دانشگاه UNSW استرالیا، می توانید با شماره ی ۰۲۱-۸۸۵۶۱۲۱۷ کلینیک عالی مشاور تماس حاصل فرمایید.

قبلی «
بعدی »

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین دیدگاه‌ها

اخبار

تصادفی

جهان