۳ تیر ۱۴۰۰
  • telegram
  • instagram
  • aparat
  • bale
  • soroush

روان شناسی مثبت چیست؟

سالها قبل، پس از جنگ جهانی دوم که خسارتهای بیشماری را به جامعه بشری وارد کرد، توجه عمده روان شناسان برروی یک موضوع معطوف شد و آن درست کردن ویرانی ها و حل کردن مشکلات در حیطه روان انسانها بود. این رویکرد به روان انسان با تاکید بر نقاط ضعف او و حل و فصل کردن آنها در زندگی تک تک ما هم آرام آرام مصداق پیدا کرد.

سالها قبل، پس از جنگ جهانی دوم که خسارتهای بیشماری را به جامعه بشری وارد کرد، توجه عمده روان شناسان برروی یک موضوع معطوف شد و آن درست کردن ویرانی ها و حل کردن مشکلات در حیطه روان انسانها بود. این رویکرد به روان انسان با تاکید بر نقاط ضعف او و حل و فصل کردن آنها در زندگی تک تک ما هم آرام آرام مصداق پیدا کرد. وقتی با مراجعانم صحبت می کنم، اکثر آنها به دنبال پیدا کردن راه حل های عملی برای حل و فصل کردن مشکلاتشان هستند. صرف نظر از اینکه این مشکل، افسردگی، اضطراب و… باشد اکثر آنها یک رویکرد عمومی را برای مشکلشان تعریف می کنند: بهتر کردن وضعیت موجود با حذف مشکلات، موانع و نقاط ضعف.

البته این موضوع که ما مشکلات و نقاط ضعفمان را بشناسیم و سپس در جهت کم رنگ کردن و حذف آنها اقداماتی را انجام دهیم روش بسیار موثری برای حل مشکلات و حرکت رو به جلو است اما مطمئنا تنها روش نیست. روش نوین و کارآمدتری که روان شناسی مثبت امروزه به انسانها پیشنهاد می کند کمی متفاوت ازرویکرد بالاست. روان شناسی مثبت نگر برای حل مشکلات و نقاط ضعف الزاما روی مشکل تمرکز نمی کند بلکه توجه و تمرکز خود را روی نقاط قوت فردی و قدرتمند کردن آنها می گذارد. این رویکرد معتقد است با پرداختن به نقاط قوت، توانایی ها و توانمندی ها، نقاط ضعف، مشکلات و موانع خود به خود از بین خواهند رفت. برای حل یک مشکل الزاما پرداختن به آن نمی تواند راه گشا باشد بلکه پرداختن به توانمندی ها و فرصت ها می تواند موثرتر عمل کند. شاید این ایده در ابتدا کمی عجیب به نظر برسد. اینکه چگونه می توان شرایط و اوضاع موجود را بدون پرداختن به نقاط ضعف بهتر کرد موضوع مورد علاقه ی روان شناسان مثبت نگر است. البته باید این نکته را در نظر داشت که روان شناسی مثبت نگر هرگز راه را برای برطرف کردن نقاط ضعف و کاستی ها نمی بندد بلکه رویکرد او با روشهای سنتی کمی متفاوت است.

بگذارید برای روشن شدن موضوع مثالی بزنیم. از دید یک روان شناس سنتی بهبود افسردگی حذف نشانه های افسردگی مثل خواب زیاد، پرخوری یا کم اشتهایی، گریه های مکرر روزانه و … است. در روشهای سنتی مثل روانکاوی یا رفتاردرمانی درمانگر فقط به دنبال این است که شما دیگر غمگین نباشید؛ اما آیا این انتهای مسیرحرکت رو به جلو و شکوفایی است؟! از دید یک روان شناس مثبت نگر اما این موضوع کاملا متفاوت است. از دیدگاه مثبت نگری حذف نشانه های افسردگی برای درمان لازم است اما مطمئنا کافی نیست. آنچه در این دیدگاه مهم تلقی می شود آن است که فرد علاوه بر اینکه غمگین نباشد به فردی شاد، مثبت و خودشکوفا تبدیل شود. بنابراین حذف نشانه ها در این رویکرد تنها آغازی است در مسیر بهتر شدن.

درمانهای روان شناسی مثبت به افراد کمک می کند تا برای بهتر شدن فقط به حذف مشکلات قناعت نکنند بلکه با دیدی وسیع تر و در جهت مثبت در مسیر شکوفایی قدم بردارند. یکی از روشهایی که این رویکرد به افراد معرفی می کند آن است تا علاوه بر علاقه مندی برای حل و فصل نقاط ضعف، برای ارتقا و فعال سازی نقاط قوت خود نیز وقت بگذارید. در مطلب آینده در مورد شناسایی و فعالسازی نقاط قوت برای حرکت در مسیر خودشکوفایی صحبت خواهیم کرد.

برای دریافت مشاوره با رویکرد روانشناسی مثبت از خانم دکتر بهرامی فارغ التحصیل روانشناسی مثبت از دانشگاه UNSW استرالیا، می توانید با شماره ی ۰۲۱-۸۸۵۶۱۲۱۷ کلینیک عالی مشاور تماس حاصل فرمایید.

قبلی «
بعدی »

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین دیدگاه‌ها

اخبار

تصادفی

جهان