۳ تیر ۱۴۰۰
  • telegram
  • instagram
  • aparat
  • bale
  • soroush

والدین، الگوی رفتاری کودکان

اگر فرزند خردسالی داشته باشید حتما متوجه شده اید که او همواره رفتار و گفتار شما را طوطی وار تکرار میکند.این مسئله همیشه برای والدین شادی بخش و هیجان انگیز است. ولی اگر شما والدین عصبی و پرخاشگری هستید این موضوع باید برایتان نگران کننده باشد.

اگر فرزند خردسالی داشته باشید حتما متوجه شده اید که او همواره رفتار و گفتار شما را طوطی وار تکرار میکند.این مسئله همیشه برای والدین شادی بخش و هیجان انگیز است. ولی اگر شما والدین عصبی و پرخاشگری هستید این موضوع باید برایتان نگران کننده باشد. چرا که فرزند شما حتی اگر در دوره ی جنینی هم باشد متوجه عصبانیت شما می شود. اضطراب و نگرانی هایتان را درک میکند و به مرور زمان که بزرگتر می شود الفاظ و رفتارهایتان را به خودتان برمیگرداند.

همه ی ما این جمله را بارها و بارها شنیده ایم که : با پدر و مادرت هرگونه برخورد کنی فرزندت با تو به همان شکل رفتار خواهد کرد.

نکته ی این جمله کجاست؟

فرزند شما هرچقدر هم که کوچک باشد متوجه احترام و بی احترامی, آرامش و تنش محیط اطرافش می شود. توقعات و نوع برخوردتان را با اطرافیان میبیند و چون شما را قوی و بزرگ و به اصطلاح خدای خود میداند این رفتارها را نیکو حساب کرده و آنها را تکرار میکند.

اما اگر شما والدینی هستید که به هم احترام میگذارید , یکدیگر را با الفاظ نیکو صدا میزنید و برای هم ارزش قائل هستید حتما منتظر داشتن فرزندی با این ویژگی ها باشید. زیرا او آینه ی شفاف در برابر شماست. همه چیز را میبیند و به خوبی منعکس میکند.

خیلی از والدین امروزی از لجبازی و رفتار پرخاشگرانه ی فرزندشان شکایت میکنند. اگر شما هم از این دسته افراد هستید حتما اخلاق و برخوردتان را مورد بازبینی قرار دهید. تغییر در رفتار شما مساوی است با تغییر در رفتار فرزند شما.

جدا از بحث اخلاقی, کودک در تمام زمینه ها از والدین الگو میپذیرد. به عنوان مثال مطلب زیر را با دقت بخوانید:

احتمالا این نکته برای شما جالب باشد که کتاب خواندن کودکتان را باهوش میکند. حتی اگر در دوران جنینی باشد. برای کودکتان زیاد کتاب بخوانید و بگذارید با تصاویر آن ارتباط برقرار کند. برای اینکه فرزند کتابخوانی داشته باشید بهتر است این فرهنگ را به خوبی در خودتان پرورش دهید. وقتی او شما را مشغول خواندن کتاب  میبیند به آن علاقه مند می شود. البته متأسفانه امروزه بیشتر فرزندان والدینشان را در حال استفاده از تلفن همراه مشاهده میکنند و همین مسئله یکی از علل علاقه ی بچه ها به تلفن همراه شده است. که آثار مخربی روی جسم و روان آنها دارد.

گرچه این همه ی ماجرا نیست. شاید شما فرد صبوری باشید و فرزند شما عجول و بی حوصله. و یا بالعکس. ازنظر علمی ژنتیک و طبع افراد هم روی رفتارهای آنها اثر میگذارد. به عنوان مثال ممکن است فرزند بزرگتر شما طبع گرمی داشته و پرتحرک و شلوغ باشد. و فرزند کوچکترتان طبع سرد که موجب کم تحرکی و آرامی او میشود. ولی با این وجود باز هم تربیت مخصوصا به شکل غیر مستقیم نقش بسزایی در پرورش کودکانمان دارد.

پس برای داشتن فرزندی سالم و باهوش و کارآمد باید ابتدا از خودمان شروع کنیم.

برای دریافت مشاوره در زمینه ی تربیت کودک و نوجوان می توانید با شماره ی ۰۲۱-۸۸۵۶۱۲۱۷ کلینیک عالی مشاور تماس حاصل فرمایید.

بعدی »

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین دیدگاه‌ها

اخبار

تصادفی

جهان